Půjčka pro podnikatele

Půjčku či úvěr může získat jak začínající podnikatel, tak podnikatel, který již nějakou dobu podniká. Existují bankovní a nebankovní instituce, které půjčky a úvěry poskytují, rozdíly jsou ale v podmínkách poskytnutí.

V případě žádosti o úvěr či krátkodobou půjčku u banky jsou podmínky poskytnutí přísnější než u ostatních institucí. Začínající podnikatel bude muset předložit kvalitní podnikatelský plán, již zaběhlý podnikatel bude předkládat své minulé příjmy a výdaje. Některé banky mohou dále vyžadovat ručení, ať už v podobě jiné osoby, či ručení nemovitostí.

Nebankovní instituce, či soukromé osoby, které taktéž půjčky a úvěry poskytují takové doklady při žádosti vyžadovat nemusí a půjčky jsou většinou poskytnuty v krátké době. Zato ale je třeba si dávat pozor na výši poplatků a úroků, které bývají mnohonásobně vyšší než u bankovních půjček. Rozhodně se informujte o výši RPSN (roční procentní sazba nákladů). Toto procento v sobě zahrnuje všechny poplatky a úrok, které za půjčku musíte zaplatit. Můžete se setkat s úvěrem, který nabízí nízký úrok, ale zjistíte, že RPSN se pohybuje v příliš vysokých hodnotách. Neexistuje „ideální“ výše RPSN, ale dá se říct, že 5 – 6 % je vyhovující. Je vhodné si ale kromě výše RPSN porovnat další parametry, jako výše splátek, či doba splatnosti.

Z toho důvodu je lepší se nejprve pokusit získat půjčku u banky, v případě, že jedna žádost odmítne, zkusit jít do banky jiné. Teprve až poté se rozhodovat, zda si zažádat o půjčku u nebankovních institucí.

 

Typy úvěrů, které můžete získat:

Kontokorent

Tento firemní úvěr představuje povolený debet, který banka podnikateli umožní. Banka se většinou nezajímá, na jaké účely budou prostředky použity. Tento úvěr je pouze krátkodobý.

Revolvingový úvěr

Tento typ úvěru se využívá pro provozní účely. To znamená, že podnikatel z něj může hradit závazky, pohledávky, a zásoby. U tohoto úvěru banka vyžaduje podklady, jako jsou účetní výkazy. Tento úvěr se automaticky obnovuje po splacení dluhu.

Provozní úvěr

Informace o tomhle typu firemního úvěru najdete v článku Provozní úvěr.

Kreditní karta

Kreditní karta pro podnikatele funguje obdobně jako kreditní karta pro fyzické osoby. Podnikatel nemusí prokazovat, k čemu peníze využil.

Investiční úvěr

Investiční úvěr slouží k nákupu dlouhodobého majetku, např. nemovitosti, či stroje.

Zdroj: podnikatelskyweb.cz

BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty.

Kontakt

ACEMA Credit Czech, a.s.

Kobližná 71/2,
602 00 Brno - město

IČO: 261 58 761
DIČ: CZ261 58 761

infolinka: 844 505 555
info@PujckaProPodnikatele.cz